Εκπαιδευτική επίσκεψη στις Μηλιές Πηλίου

1111αρχείο λήψης

Η Ε΄& ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας τη Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2023,  πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στις Μηλιές Πηλίου με σκοπό τη γνωριμία της πολιτιστικής κληρονομιάς, συνειδητοποίηση της αξίας της και ευαισθητοποίηση στην ανάγκη προστασίας της. Στόχος ήταν  να συνδυάσουν οι μαθητές/ τριες μοναδικά το σημαντικό ιστορικό παρελθόν με ένα χαρακτηριστικά πηλιορείτικο τοπίο. Να γνωρίσουν ότι: οι Μηλιές πρωτοστάτησαν στο Πήλιο κατά τη διάρκεια της Επανάστασης του 1821 (Γ. Κωνσταντάς, Α. Γαζής) και την ιστορική εξέλιξη της βιβλιοθήκης, τη λαϊκή παράδοση των Μηλεών με το Λαογραφικό Μουσείο, την αρχιτεκτονική της με την εκκλησία των Παμμεγίστων Ταξιαρχών και την ιδιαιτερότητά της και την γνωριμία με την μοναδικότητα του Μουντζούρηταξιδεύοντας πίσω στο χρόνο και βιώνοντας το παρελθόν.