Εκπαιδευτική δράση στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Μακρινίτσας

Οι μαθητές/ μαθήτριες της Ε΄& ΣΤ΄ τάξης την Πέμπτη, 28-03-2024, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Μακρινίτσας για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα ” Αρωματικά βότανα του τόπου μας”. Στόχος ήταν να εξοικειωθούν οι μαθητές/ μαθήτριες  με διάφορα είδη της χλωρίδας που υπάρχουν στην  περιοχή Μακρινίτσας Πηλίου και να τα αναγνωρίζουν, να εξετάσουν τα μορφολογικά χαρακτηριστικά των αρωματικών φυτών παρατηρώντας τα στο μικρο- και μακρο- επίπεδο και σε σχέση με τις κλιματικές  συνθήκες του τόπου στα οποία συναντώνται, να γνωρίσουν χρήσεις των αρωματικών / φαρμακευτικών φυτών μέσα από μελέτη ιστορικών στοιχείων και πηγών καθώς και το ρόλο τους στην καθημερινότητα των ανθρώπων παλαιότερα και σήμερα (π.χ. χρήσεις στην κουζίνα, για θεραπεία ασθενειών, ως καλλυντικά, για την ατομική υγιεινή και για την υγιεινή του σπιτιού, χρήσεις που σχετίζονται με θρησκευτικές παραδόσεις κ.λπ.), να αντιληφθούν τα πλεονεκτήματα και τις ευεργετικές ιδιότητες της χρήσης προϊόντων που προέρχονται από αρωματικά φυτά και βότανα (αφεψήματα, τσάγια, καλλυντικά, καθαριστικά) έναντι άλλων προϊόντων που κυκλοφορούν στο εμπόριο και να συνειδητοποιήσουν την ατομική και συλλογική τους ευθύνη όσον αφορά την προστασία των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών της χλωρίδας του Πηλίου και μέσα από αυτήν να αντιληφθούν την έννοια της αειφορίας.